Przejdź do głównej zawartości

Wakacje

Koniec wakacji!
Urlop wyczerpany niestety. Jednakże nie leniłam się, ale poznawałam nowe techniki "sztuki" hand-made :D


Sutasz.
Co to jest sutasz?
Zgonie z tym co można spotkać na stronach internetowych -  to po prostu rzemiosło łączenia kamieni, ozdób i sznurów - tworząc w ten sposób niesamowite i niepowtarzalne wzory biżuterii.
Jest to technika wymagająca zgrabnych dłoni i wielkiej cierpliwości szczególnie w momencie wszywania drobnych, a niekiedy mikroskopijnych koralików.
Polecam

 http://centrumrekodziela.pl/artykuly/sutaszsoutachebizuteriafantazyjna





Nawet podobne :D

Jednak uznałam, że to za mało. Jak to zazwyczaj bywa brak biżuterii zmusza Nas do zrobienia jej samemu.

Sutasz to ostatnio bardzo modna technika tworzenia biżuterii, która zawładnęła sercami fanów ręcznie robionych ozdób. Fantazyjne esy floresy ozdobione kolorowymi kamieniami wyglądają zjawiskowo i zawsze przykuwają wzrok. Kunsztowna konstrukcja ozdób, użycie kamieni szlachetnych i pracochłonny proces tworzenia sprawiły, że biżuteria z sutaszu stała się luksusowym wyrobem, kupowanym głównie przez fanów nietuzinkowych i wyrazistych ozdób. Sutasz to rodzaj haftu Sutaszręcznego, do którego wykorzystuje się wąskie, kolorowe sznureczki z krzyżujących się skośnie nitek z wiskozy lub czystego jedwabiu zwane sutaszami. Nazwa tej techniki pochodzi od francuskiego słowa soutache, oznaczającego szamerunek czyli rodzaj sznurkowych ozdób naszywanych na mundury wojskowe. Soutache wywodzi się z kolei od węgierskiego słowa sujtas, oznaczającego plecionkę. O sutaszu słyszy się od niedawna, ale technika wytwarzania ozdób z pasków znana była już w starożytnych Chinach. Niestety nie spotkała się z większym uznaniem potomnych i na kilka wieków poszła w niepamięć. Sutasz znalazł za to szerokie zastosowanie w modzie. Z pasków wykonywano wykańczania wykończenia brzegów ubrań, tworzenia ozdób na strojach ludowych i mundurach wojskowych - szamerunków, galonów, pagonów i lampasów. Haft sutaszowy został zaadaptowany na grunt sztuki przez artystów zajmujących się tworzeniem biżuterii. Jako pierwsza spopularyzowała go w XXI wieku izraelska projektantka biżuterii Dori Csengeri. Tworzenie ozdób z sutaszu wymaga niemałej precyzji, cierpliwości, zdolności manualnych oraz wysublimowanego zmysłu estetycznego. Łatwo bowiem przesadzić z ilością zdobień i kolorów, przez co biżuteria z sutaszu staje się ciążka i pstrokata. Biżuteria artystyczna wykonana techniką sutasz nadaje się do noszenia nie tylko okazjonalnie ale i do codziennego stroju któremu dodaje blasku. Gdy raz ujrzysz biżuterię wykonaną tą techniką - zakochasz się w niej i zapragniesz ją mieć.        Agnieszka Fronc."

- skopiowane ze strony 

Nie chcę na-razie dodawać nic od siebie, ponieważ dopiero bawię się tą techniką - jestem nowicjuszem :D

Broszka.
Skrawki materiału kupione w pobliskich lumpeksach, second-hand - podpalane nad świecą boki, łączenia szyte oraz przyklejone do bazy broszki i gotowe!






Informacja dla zainteresowanych!

Motanki!!!!!!!!!!!! 

Co to takiego?
"Motanki wykonane za pomocą skrawków materiału i płótna posiadają swoją głęboką symbolikę, a w zależności od intencji wykonawcy mogą być opiekunkami matek, osób podróżujących, czy gospodyń.
Stają się tym samym swoistymi talizmanami".


Jeśli jesteście zainteresowani warsztatami robienia motanek, której technika sięga czasów starożytnych, a jej praktyka rozpowszechniona została na terenach Ukrainy i Białorusi oraz Rosji
 zapraszam na szkolenia.

Szkolenia poprowadzi Helena Urbańczyk 733-215-007

Jest absolwentką Wydziału Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz studentką Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej.

Jeśli jesteście zainteresowani - dzwońcie!
Oto moje dzieła




Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Masa samoutwardzalna cz. I

Witam postaram się na bardzo prostym przykładzie pokazać, jak używam masy samoutwardzalnej - nazywana również glinką lub masą modelarską.  Jest to prosty sposób do upiększenia prac decoupage, a zarazem coś nowego - sztuka 3D Wpierw przygotowanie narzędzi i masy  Welcom I will try to show you on a -very- easy example how to use modelling material - modeling glay.  It is a simple way to embellish decoupage works , and also something new - the art 3D  Na zdjęciu pokazałam przykładową masę samoutwardzalną, ale na rynku możecie ich spotkać jeszcze parę rodzai -  w tym w kolorze brązowym. Ze względu na prace decoupage kupujemy raczej kolor biały - ale jeszcze spróbuję z brązową.   In the photo I showed an example of mass self-curing , but on the market we can find a few types - including in brown . Due to the work of decoupage we should buy   white glay - but maybe I will try to do something with brown .  Czerwone, plastikowe narzędzia do pra

Deco-kufer

Za oknem deszcz i nie ma gdzie się podziać......cóż może robić kobieta, która nie usiedzi długo na tyłku? Wyjęłam część moich decoupage-owych rzeczy, by sprawdzić co jeszcze chce kupić. Ponumerowałam trochę, by wskazać czego używam - może i Wam się przyda 1 - oczywiście gąbki. akurat tutaj mam gąbki na patyczku, ale ostatnio zakupiłam o wiele przydatniejszą  dużą gąbkę samochodową, którą po prostu dzielę zgodnie z potrzebami na mniejsze kawałki. Polecam sprawdzić rożne gąbki - to instrumenty do tapowania a czasem nakładania kolejnych warstw farby. 2 - oczywiście pędzle! różne kupiłam wiele i małe i duże, różne włosia -tutaj proponuje wybróbować większość. Dla potrzeb deco używam zazwyczaj syntetycznych, ale podobno najlepsze są z włosia zwierząt. 3 - grunt akrylowy (primer) - pokrywa wszelkie tworzywa warstwą, dzięki której będziemy mogli malować powierzchnie, a farba po prostu nie spłynie. Kupuje zawsze o większej pojemności - maluje szczególnie dużo butelek. Gres można mi

Kolczyki sutasz

Kolejne kolczyki wykonane dzięki Pani Ewie Genge (może jakiś link dodam ? Skarby Ewy - Biżuteria sutasz) , wspaniała osoba z wieloma pomysłami...no coś cudownego.  * Facebook